Barkod Etiket Sınıflandırmaları Neye Göre Yapılır?

Barkod etiket sınıflandırmaları, iki farklı aşamadan meydana gelmektedir. Birisi baskı tekniklerine göre barkod etiketlerini sınıflandırırken, diğeri kullanılan malzemeye göre sınıflandırma yapmaktadır.

Baskı yöntemlerine göre barkod etiketleri iki çeşide ayrılmaktadır. Ribonlu yazdırma yönteminin kullanıldığı barkod etiketleri ve ribonsuz yazdırma baskı yönteminin kullanıldığı barkod etiketleri. Bu ana tanım altında, çeşitli isimler altında farklı amaçlara hizmet eden etiket cinsleri yer almaktadır.

İmal edilen malzemeler açısından ise, barkod etiketleri, kağıt bazlı barkodlar ve plastik bazlı barkodlar olarak ikiye ayrılmaktadır. En belirgin farkları dış etkenlere olan tepkilerinden kaynaklanmaktadır. Kağıt bazlı etiketler nemli ortamlarda deforme olurken, plastik bazlı etiketler kağıtlara göre deforme olma süreleri açısından ayrıcalıklı bir konuma sahiptirler.

En yaygın kullanılan barkod etiketleri cinsleri arasında, lamine termal etiket, eco termal etiket, kuşe etiket ve vellum etiket yer almaktadır.

Kuşe etiket, kağıt bazlı bir ürün olmak ile birlikte, yüzeyi yarı parlak ve pürüzsüz bir yapıya sahip bulunmaktadır. Pürüzsüz ve yarı parlak yüzeyi, yapılan baskının kaliteli olmasına neden olmaktadır. Kağıt bazlı etiketler serisinin en ekonomik etiketi olma özelliğine sahiptir.

Vellum etiket, yüzeyinde çukurluk olarak tabir edilen pürüzlerin bulunduğu bir etiket çeşididir. Gözle görülemeyen bu çukurluklar, etiketin mat bir görünüme kavuşmasına neden olmaktadır. Mat görünümün avantajı ise, barkod okuyucularının ışık altında daha net görüntüler elde etmesini sağlamaktır.

Lamine termal etiket, yüzeyinin üzerinde koruyucu tabaka içeren, direkt termal baskı yöntemi ile üzerine baskı yapılabilen ve direkt termal yöntemini destekleyen barkod yazıcılarında, kullanılan bir etiket cinsidir.

Eco termal etiket, yüzeyinde koruyucu tabaka içermeyen özellikte bulunan, etiket yüzeyine lamine olarak bilinen malzemenin enjekte edilmesi ile baskı işleminin gerçekleşmesini sağlayan, direkt termal yönteminin kullanıldığı bir etiket cinsidir.